Niedobór witamin rozpuszczalnych w wodzie 2019-08


2019-02-17 11:28:32

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, biorą czynny udział w przebiegu wielu procesów metabolicznych. Są one odkładane w tkance tłuszczowej oraz w wątrobie – dzięki temu nie grozi nam ich niedobór, choć z drugiej strony ich nadmiar może okazać się szkodliwy.

Niedobór witamin rozpuszczalnych w wodzie. Witamina B5 jest jedną z witamin rozpuszczalnych w wodzie.

Do tej grupy należą witaminy A, D, E i K. Dla człowieka witaminy są egzogenne ( ludzki organizm ich nie syntezuje), w związku z czym muszą być dostarczane z pokarmem ( najczęściej w postaci prowitamin).

Podział witamin jest prosty – dzielą się jedynie na dwie grupy. W odróżnieniu od witamin rozpuszczalnych w wodzie, których jest całkiem sporo, tylko cztery witaminy lubią tłuszcz.

Witaminy które rozpuszczają się w wodzie to : C, z grupy B, PP. Do witamin rozpuszczalnych w wodzie należą: Witamina B1 ( tiamina) uczestniczy w wielu reakcjach oksydacyjnych.

Niedobór witaminy C prowadzi do szkorobutu, który objawia się skłonnością do wybroczyn w skórze. Są to: substancje rozpuszczalne w wodzie i substancje rozpuszczalne w tłuszczach.

Później odkryto, że w probówce, w której była witamina B znajdowały się też inne, które nazwano B1, B2, itd. Druga grupa jest znacznie mniejsza, ponieważ tworzą ją tylko 4 witaminy.

Niedobór tiaminy występuje rzadko i najczęściej stwierdzany jest u alkoholików oraz osób z chorobami jelit. Niedobór witamin rozpuszczalnych w wodzie.

Niedobór witamin rozpuszczalnych w wodzie. Innymi objawami są też: wypadanie zębów, krwawienie z nosa, kruchość naczyń krwionośnych.

Poniżej przedstawiony został wykaz witamin rozpuszczalnych w wodzie wraz z określeniem ich zapotrzebowania oraz źródeł podaży [ 1]. Nazwy ich pochodzą od oznakowania na probówkach, w których zostały po raz pierwszy wykryte.

Przeciwne działanie do witamin wykazują antywitaminy. Nazywana jest także kwasem pantotenowym - ze względu na jej wszechobecne występowanie.

Witamina B5 ( kwas pantotenowy) - właściwości, występowanie, niedobór. Witamina C ( kwas askorbinowy) Witamina C spełnia kluczową rolę w organizmie człowieka.

Niedobór witamin rozpuszczalnych w wodzie. Witamina C – szkorbut, ogólne osłabienie, krwawienie z dziąseł oraz wypadanie zębów, kruchość i pękanie naczyń.

Niedobór witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jakie mogą być skutki awitaminozy witamin rozpuszczalnych w wodzie?

Brak określonej witaminy w organizmie to awitaminoza, niedobór – hipowitaminoza, zaś nadmiar – hiperwitaminoza. Do rozpuszczalnych w wodzie należą witaminy B i C.

Oprócz witamin rozpuszczalnych w wodzie istnieją także cztery witaminy niedobór rozpuszczalne w tłuszczach. Długotrwały deficyt witamin w organizmie jest przyczyną oraz czynnikiem rozwoju wielu przewlekłych chorób.

Witamina B5 występuje w większości produktów, które spożywamy, jednak bardzo szybko ulega zniszczeniu.

Ciasto bez pieczenia z bitą śmietaną i owocami - Krem do twarzy z filtrem uv

Copyright © 2019 · All Rights Reserved · Cechy charakteru nerona quo vadis